Wielki Post 2020 - materiały dla rodziców z dziećmi

WIELKI POST A.D. 2020

Program do pracy formacyjnej rodziców z dziećmi

 
 

Jak korzystać z programu?

Kochani rodzice!

Przygotowany program ma pomóc Wam przeżyć wspólnie z dziećmi przeżyć czas Wielkiego Postu, w roku tak szczególnym, naznaczonym lękiem i cierpieniem tysięcy ludzi z powodu epidemii.

Na początku zapoznajcie się z krótkim rozważaniem dla rodziców na dany dzień, przygotowanym przez kapłana. Aby mówić o czymś dzieciom, warto tym żyć, dlatego przed poprowadzeniem porannych rozważań z dziećmi, sami poddajcie refleksji treści z każdego dnia.

Materiały do pracy z dziećmi mają służyć jako pomoc w budowaniu Waszej relacji z dziećmi, także w jej wymiarze duchowym. Dlatego nie zostawiajcie dziecka samego z tekstem, ale podejmujcie trud rozmowy. Zadbajcie o wyciszoną i przesyconą miłością atmosferę Waszego wspólnego spotkania z Bogiem. Pośpiech i hałas nie służą skupieniu i trudno w nich rozpoznać „Miłującą Obecność”.

Program może także posłużyć naszej Wspólnocie RRN jako pomoc we wzajemnym poznawaniu się. Dlatego gorąco zachęcamy Was drodzy Rodzice i Dzieci do przesyłania nam fotorelacji z realizacji kolejnych dni programu formacyjnego. Materiały możecie wysłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

Jeżeli w trakcie czytania przygotowanych materiałów pojawią się w sercach dzieci jakieś trudne pytania, można je kierować bezpośrednio do ks. Mieczysława Jerzaka, który będzie na nie odpowiadał. Pytania, bez podawania nazwisk ich autorów, i odpowiedzi Księdza będą widoczne dla wszystkich dzieci na tej stronie.

Poranek

 

Rozpocznijcie od wspólnej modlitwy – jej czas dostosujcie do możliwości i wieku dzieci, jak co dzień. Po raz pierwszy serca dzieci będą miały kontakt z tematem dnia w czasie porannego rozważania. Dlatego tekst rozważania powinien być przeczytany powoli, by dzieci w skupieniu mogły go wysłuchać.

Następnie porozmawiajcie z dziećmi na temat usłyszanych treści. Pomogą Wam w tym pytania umieszczone pod tekstem rozważania – powinny być zadawane powoli, by dzieci miały czas na zastanowienie się i odpowiedź.

 

Praca w ciągu dnia

 

Każdego dnia dzieci będą miały do wykonania przy Waszej pomocy jedno zadanie związane z tematem. Żeby łatwiej było je wykonać, pod zadaniem znajdziecie wskazówki.

Celem zadania jest połączenie refleksji z codziennym doświadczeniem dziecka i ukazanie mu jakiejś części prawdy o nim samym i o Bogu.

Wieczór

Lektura wieczorna to fragmenty książki Michaela Ende pt. Momo, czyli osobliwa historia o złodziejach czasu i o dziecku, które zwróciło ludziom skradziony im czas.

Zawarte w tekście myśli nawiązują do tematu dnia i mają połączyć rozważania poranne, wykonane zadanie i lekturę wieczorną w spójną całość.

Po przeczytaniu fragmentu lektury zapytajcie, co dzieci sądzą o postawach bohaterów, co mogłoby się stać, gdyby zrobili inaczej, co oni sami zrobiliby na ich miejscu. W prowadzeniu rozmowy pomoże Wam przygotowany pod lekturą komentarz.

Po przeczytaniu go porozmawiajcie z dziećmi, czego Pan Bóg pozwolił im doświadczyć w ciągu całego dnia. Rozmowa ta może pomóc dzieciom w wieczornym rachunku sumienia. Waszą rolą jest tu przeprowadzenie dziecka ze świata baśni do świata realnego, przełożenie zachowań bohaterów na zachowania dziecka i zachęcenie do przemyśleń i skruchy. Przygotowane pytania do rachunku sumienia to kilka podpowiedzi, jak możecie pomóc swoim dzieciom stanąć z ufnością i w prawdzie przed Bogiem.

Dzień zakończcie wspólną modlitwą wieczorną.

Życzymy Wam wszystkim wielu łask i prowadzenia Matki Bożej!

 

Dział dziecięcy RRN przygotował materiały dla rodziców z propozycją pracy duchowej z dziećmi w tym szczególnym okresie Wielkiego Postu.

Materiały na kolejne dni będą umieszczane sukcesywnie od soboty, 21.III wieczorem.

Dostęp przez stronę: http://wzrastacrazem.pl/dla-dzieci/wielki-post-a-d-2020/


Materiały są przeznaczone do użytku wewnętrznego, dlatego będzie konieczne podanie hasła.

Aby otrzymać hasło należy zadzwonić pod numer telefonu: 793 730 515

Zapraszamy do skorzystania!