Słudzy daru pojednania. Konf. 29.04.2025

Konferencja ks. Mieczysława Jerzaka

Zacisze, 29 kwietnia 2025

Słudzy daru pojednania

Kilka dni temu odbyła się Pielgrzymka RRN na Jasną Górę, której hasło przewodnie brzmiało: Słudzy daru pojednania. Przypomnijmy sobie te myśli, które nam towarzyszyły, bo warto je sobie odświeżyć, by je utrwalić i nimi żyć. Jezus w Modlitwie Pańskiej uczy, że mamy przebaczać winy ludziom, którzy nas skrzywdzili, tak jak Bóg nam przebacza nasze winy. W ten sposób stajemy się sługami daru pojednania.

Sam św. Piotr zapytał Pana Jezusa, ile razy ma przebaczać swojemu bratu, czy aż 7 razy? Odpowiedź Jezusa była zdecydowana i nie pozostawiająca żadnych złudzeń, Jezus uznał, że 7 to zbyt mało hojna ofiara ze strony przebaczającego. Polecił przebaczać 77 razy, czyli zawsze.

Dzieci w szkole nie potrafią sobie przebaczać. Dorosłym wydaje się, że są to sprawy proste lub co najmniej błahe. Mimo to, nie jest łatwo dzieciom przebaczać. Także wśród dorosłych nie jest to łatwe. Chociaż znamy przypadki , kiedy ktoś wspaniałomyślnie przebaczyć temu, kto go zranił, okaleczył.

Z okazji 1000 – lecia Chrztu Polski w 1966 roku, więc po 21 latach od zakończenia II wojny światowej, polscy biskupi wystosowali List do biskupów niemieckich, w którym oświadczyli, że przebaczają narodowi niemieckiemu wielkie krzywdy, jakie wyrządzili Polakom, oraz prosili naród niemiecki o wybaczenie krzywd, jakie doznali od Polaków. Naród polski powinien być pierwszy przeproszony i otrzymać odszkodowanie za śmierć milionów ludzi i cierpienia, za utracone mienie i zniszczenie naszej Ojczyzny. Było to wyciągnięcie ręki na zgodę ze strony najdotkliwiej skrzywdzonej.

Komendant obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu po zakończeniu wojny został po 10 latach aresztowany, osądzony w Polsce i skazany na karę śmierci za zbrodnie, jakich się dopuścił wobec więźniów. Przed wykonaniem wyroku poprosił o to, by mógł skorzystać z posługi księdza katolickiego. Do jego celi przybył polski jezuita, który skazańca wyspowiadał, rozgrzeszył i przygotował na ostatnią drogę. Ten ksiądz jezuita 10 lat wcześniej był jednym z więźniów oświęcimskich i ledwie uszedł z życiem, gdyż komendant obozu wtedy chciał go zamordować.

Obecnie również zdarzają się sytuacje, gdzie pokrzywdzony przebacza doznane krzywdy. Wśród nas są tacy, którzy potrzebują przebaczenia i proszą o przebaczenie. Na nasze pytanie, czy aż 7 razy mamy im przebaczać, Chrystus odpowiada: zawsze macie przebaczać. Strumień miłosierdzia nie może na nas spłynąć, dopóki nie przebaczymy. Miłość Chrystusa jest niepodzielna. Jesteśmy tymi, którzy niosą przebaczenie i mogą otrzymać przebaczenie.

Słudzy daru pojednania najpierw sami powinni z serca przebaczyć, darować winy. Bądźmy sługami daru pojednania, choć to może być trudne, choć to wymaga czasu. Staniemy się sługami daru pojednania, nawet jeśli przebaczymy w myślach. Dar przebaczenia rozleje się wtedy na nas i na tych, co nam zawinili.

Módlmy się do Matki Bożej, by wyjednała nam łaskę przebaczenia, abyśmy umieli przebaczać, byśmy umieli prosić o przebaczenia. To jest ważne, byśmy z lekkim sercem mogli odejść z tego świata.