Kronika

Dzień Patronalny RRN 2018 - relacja

Dzień patronalny RRN
Zacisze, 30 grudnia 2018

/assets/Uploads/_resampled/SetRatioSize253189-Sw.-Rodzina-Kopia2.JPG

    Niedziela Świętej Rodziny jest Dniem Patronalnym Ruchu Rodzin Nazaretańskich już od 8 lat. Tego roku obchodziliśmy swoje święto 30 grudnia 2018.
Msza święta
    Członkowie Ruchu naszej diecezji przybyli do kościoła Świętej Rodziny na Zaciszu i uczestniczyli we Mszy świętej parafialnej o godz. 18.00, której przewodniczył ks. Robert Wielądek. Funkcje liturgiczne sprawowali animatorzy naszego Ruchu.
    W czasie Liturgii Słowa odczytana była Ewangelia wg św. Łukasza o odnalezieniu 12 - letniego Jezusa w świątyni jerozolimskiej. Ks. Robert w czasie homilii powiedział, że tak, jak Święta Rodzina możemy łatwo zagubić Jezusa w naszym życiu.
    Wydaje się nam, że tylko na chwilę gdzieś Go zostawiliśmy. Chodzimy do kościoła, modlimy się na różańcu, modlimy się koronką do Miłosierdzia Bozego i wydaje się nam, że jesteśmy blisko Niego. Ale może się okazać, że to nie oczywiste, że Jezus jest w naszym życiu. Możemy się zastanowić, czy wśród wielu pobożnych działań nie zagubiliśmy Go, tak jak Jego Rodzice w czasie pielgrzymki. Możemy się siebie zapytać: kiedy ostatnio klęczałem przed Jezusem, kiedy patrzyłem Mu w oczy, kiedy rozmawiałem z Nim? Jak często nie ma Jezusa w moim życiu?
    Józef i Maryja, gdy odkryli, że nie ma Jezusa, natychmiast zaczynają Go szukać. Kiedy Go znaleźli, to najpierw się zdziwili. Pierwszy znak odnalezienia Boga, to zadziwienie. Dziwili się Jego słowom, jakie kierował do uczonych w Piśmie. Ile razy pozwoliliśmy, by Bóg nas zadziwił? Drugi człowiek nas zadziwia, a co dopiero Bóg. Rodzice znali swojego Syna, a mimo to Jezus miał w sobie tajemnicę zadziwienia. Zadziwienie Bogiem świadczy, że mamy żywą z Nim relację. Zadziwienie Bogiem jest zaproszeniem do spotkania się z Nim.
    12 - letni Jezus powiedział o sobie, że jest Synem Boga. Jest w tak bliskiej relacji z Bogiem, że zwraca się do Niego Abba - co znaczy więcej niż tatuś. Nikt tak wcześniej nie mówił do Boga.
    Maryja była przerażona zaginięciem Syna, a On ze spokojem mówi, że powinien być w tym, co należy do Ojca. Jest samodzielny, już nie potrzebuje prowadzenia do Boga.
    Jezus zaprasza i nas do ojcowsko-synowskiej relacji z Bogiem. Możemy mówić do Boga Ojcze. Jezus nie mówi Mój Ojciec, ale Nasz Ojciec, ucząc modlitwy Pańskiej.
    Nie przeżywajcie Liturgii Eucharystycznej, jako obserwatorzy, ale ,,wejdźcie do środka" tej tajemnicy i odkryjcie Boga Ojca. Jezus prowadzi nas do Ojca, byśmy się Bogiem zadziwili.
    Zastanówmy się, w jakich miejscach tracimy Boga? Czy od razu mobilizujemy się, aby Go szukać?
Dzielenia się opłatkiem i agapa
    Drugim akcentem tego Dnia była modlitwa i dzielenie się opłatkiem. Ks. Andrzej Mazański, moderator RRN dieczji warszawsko-praskiej zaprosił nas do Domu Parafialnego. Spotkanie rozpoczęła wspólnie odśpiewana kolęda. Wysłuchaliśmy Ewangelii o Narodzeniu Pana Jezusa w Betlejem. Po modlitwie ks. Andrzej złożył wszystkim życzenia, a po nim życzenia złożyli animatorzy diecezjalni. Następnie wszyscy wzajemnie sobie składali życzenia dzieląc się opłatkiem. Na spotkaniu opłatkowym byli obecni również ks. Adam Kurowski i ks. Mieczysław Jerzak, którym złożyliśmy zyczenia imieninowe. Spotkanie zakończyło się agapą  w parafialnej kawiarence.

Relację przygotowała: Elżbieta Myśliwiec