Kronika

Wartość życia w pokorze. Konf. 13.11.2018

Konferencja ks. Janusza Kopczyńskiego
Zacisze, 13 listopada 2018

Podobny obraz
    Jezus skierował do swoich słuchaczy następujące słowa: Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. Weźcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych. Albowiem jarzmo moje jest słodkie, a moje brzemię lekkie. ( Mt 11, 28-30)
    Steve Jobs, który wymyślił iPada postanowił zatrudnić w swojej firmie człowieka, który znany był, jako wybitny fachowiec w dziedzinie informatyki. W trakcie obiadu inaugurującego współpracę, Steve zauważył, że jego przyszły pracownik posolił przyniesione na stół danie, zanim je spróbował. Ten szczegół spowodował, że fachowiec nie został ostatecznie zatrudniony, ponieważ Steva miał tendencję poprawiania tego, czego jeszcze nie spróbował. W świecie można spotkać restauracje, które nie podają gościom do stołów przypraw, aby zdali się na sposób przyprawiania i smak kucharzy.
    Jezus przeszedł przez życie dobrze czyniąc. Po latach życia ukrytego, w czasie publicznej działalności wzywał ludzi do przemiany serca, do życia w prawdziwym uniżeniu. Zachęcał do naśladowania siebie. Pokazał swoją miłość do człowieka. Nie jest  łatwo żyć na podobieństwo takiego Mistrza.
    Jesteśmy wezwani do naśladowania Chrystusa. Obserwując siebie jesteśmy świadomi, jacy jesteśmy i w oparciu o tę prawdę powinniśmy się zmieniać. Pycha pobudza nas do pragnienia posiadania coraz więcej, a pokora zachęca do dziękowania za wszystko, co otrzymujemy i pragnienia uczynienia naszych talentów jeszcze piękniejszymi. Idźcie za tym, co pokorne. Jezus był pokornym, więc trzymajmy się Jezusa. W jego obecności nasze taleny nabierają blasku. Przy Nim potrafimy wypowiedzieć sobą Bożą miłość. On jest krzewem winnym, a my latoroślami. Popatrzmy, co otrzymaliśmy i dziękujmy za te dary, chwaląc za nie Boga.
    Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. Weźcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych. Albowiem jarzmo moje jest słodkie, a moje brzemię lekkie. Mt 11, 28-30 Wracając do domu powtarzajmy sobie te słowa Jezusa. Powiedzmy je też naszym bliskim, ponieważ tylko Jezus może ich podnieść i dać nadzieję życia w pokoju. Bóg udziela swojej radości każdemu, który przychodzi do Niego.
    Niech łaska Boża ujawnia złożone w nas dary. Oddychajmy Bożą obecnością, przyjmijmy Jezusa i zdajmy się na Niego.
Wiersz o pokorze
Kto trwa w pokorze,
wiele zdziałać może.
Nie chodzi w worze,
ale każdemu pomoże.
Ten, kto się wita w pokorze,
powie bratu: Szczęść Boże.
Podobno widział zorzę.
Latem jeździ nad morze,
a zimą nie siedzi w komorze.
Autor wiersza: Jurek Jaworski