Archiwum

Rekolekcje letnie w Małym Cichym 2015 - relacja

W Małym Cichym dniach 5 – 14 lipca 2015 r. miały miejsce rekolekcje letnie Ruchu Rodzin Nazaretańskich diecezji warszawsko-praskiej, w których uczestniczyło około 200 osób. Hasło tegorocznych rekolekcji „Ja, ty, my i Bóg”, było zaproszeniem do budowania relacji z Bogiem i z bliźnimi. Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty żyją w doskonałej wspólnocie i do niej nas także zapraszają. Bóg wchodzi w nasze relacje z bliskimi w rodzinie, z przyjaciółmi, ze współpracownikami w miejscu pracy, z sąsiadami i uzdalnia do więzi z sobą.

Dzień na rekolekcjach rozpoczynała medytacja w ciszy lub prowadzona, gdzie myślą przewodnią modlitwy były fragmenty z Pisma Świętego, wybrane stosownie do tematu dnia. Msza święta, najważniejszy punkt dnia gromadziła wszystkich uczestników rekolekcji od najmłodszego do najstarszego. Na zakończenie liturgii kapłani udzielali błogosławieństwa dzieciom. Codzienna konferencja była wygłaszana przez jednego z kapłanów, zaś bezpośrednio po niej wszyscy dorośli gromadzili się w grupach domowych, dzieląc się swoimi świadectwami. Podstawą dzielenia były teksty zaczerpnięte z archiwalnych konferencji wygłoszonych na spotkaniach RRN w Wilanowie. (Te i inne konferencje pochodzące z tego okresu znajdują się w nowo opublikowanej książce, pt: „Moim powołaniem jest miłość” i będą podstawą do dzielenia w czasie nowego Roku Formacyjnego 2015/2016.) Wieczorem dzieci były zapraszane wraz ze swoimi opiekunami na Różaniec. Była to modlitwa dzieci w intencji rodziców i rekolekcji. Matka Boża w Fatimie prosiła: „Dzieci, módlcie się na różańcu”. Różaniec jest przystępną modlitwą medytacyjną. Rozważania różańcowe, odczytywane przez animatorów dziecięcych i obrazy odpowiednio dobrane do danej tajemnicy, były wyświetlane na ekranie. Wieczorem, na zakończenie dnia w kościele miała miejsce godzinna adoracja przed wystawionym Najświętszym Sakramentem.

W czasie konferencji i spotkań domowych dzieci uczestniczyły w swoich spotkaniach w grupach wiekowych. Spotkania dziecięce były przygotowane przez ks. Andrzeja Banaszka i pp. Grochala w oparciu o I część książki Michaela Ende „Niekończąca się historia”. Jest to opowieść o chłopcu, który czytając książkę sam włączył się w jej fabułę i przeżył własną przygodę razem z bohaterami książki. W rzeczywistości był nielubianym, zakompleksionym młodzieńcem, w Fantazjanie odważnym bohaterem, od którego zależał los mieszkańców Krainy i Dziecięcej Cesarzowej.

We wtorek, środę i czwartek dla zainteresowanych odbywały się warsztaty biblijne prowadzone przez ks. Andrzeja Tuleja pt: „Czy Święta Rodzina z Nazaretu może być jeszcze inspircją i wzorem dla współczesnego świata? Próba odpowiedzi w oparciu o tradycję biblijną i pozabiblijną oraz historię i archeologię.”

Każdy dzień na rekolekcjach miał swój specyficzny rys:

Poniedziałek 6.07. Pierwszego dnia gimnazjaliści, licealiści i studenci zostali zaproszeni do kościoła w Cyrhli na dzień jedności dla młodzieży przebywającej na Podhalu rekolekcjach RRN z kilku diecezji. Po południu w Małym Cichym było zorganizowane ognisko. Choć palenisko było gotowe, to z powodu upału kiełbaski zostały upieczone na grillu przez gazdę z jednego z domów, w którym gościliśmy. W czasie tego spotkania wszystkie grupy domowe zaprezentowały się i swój krótki repertuar. Ognisko mialo na celu integrację i zapoznanie się uczestników już na początku rekolekcji.

Wtorek 7.07. Wyjechaliśmy do Rzepisk, aby tam z uczestnikami RRN z archidiecezji warszawskiej uczestniczyć we Mszy św. i konferencji. Wysłuchaliśmy także świadectw pięciu osób z obydwu diecezji.

Środa 8.07. Dzień wyjazdu do Ludźmierza do Sanktuarium Królowej Podhala. Na miejsce przyjechaliśmy zbyt wcześnie, oczekując przeszło godzinę na rozpoczęcie. Mszy świętej przewodniczył Ks. Bp Andrzej Siemieniewski delegat KEP ds. RRN. Przy ołtarzu polowym zgromadziło się 1500 uczestników rekolekcji RRN z ośmiu diecezji tj: warszawkiej, warszawsko-praskiej, szczecińsko-kamieńskiej, zielonogórsko-gorzowskiej, legnickiej, wrocławskiej, płockiej i radomskiej. W czasie homilii Ks. Bp mówił m.in. o Bogu, który spogląda na człowieka, aby wydobyć kim on jest (JA), o Bogu, który pokazuje drugiego człowieka (TY), O Bogu, który tworzy z nas wspólnotę (MY). O Bogu, który spogląda na dobrych i bogobojnych ale i na tych, którzy nie są dobrzy, bogobojni, pobożni i wszystkich chce prowadzić przez życie. Dalej Ks. Bp Andrzej opowiedział o obrazie Caravaggia, przedstawiającym spotkanie celnika Mateusza z Jezusem. Mateusz w ciemnym pomieszczeniu, wpatrzony w stos monet, spostrzega stojącego w otwartych drzwiach, w blasku słońca Jezusa, który wskazując na celnika wydobywa z niego to, co najlepsze. Celnik zdaje się pytać z niedowierzaniem: czy to ja, Panie? Także na nas spogląda Jezus i wskazując palcem wydobywa nasze JA, spod warstwy egoizmu, zła i grzechu, byśmy mieli nadzieję i by nie przygniatały nas grzechy. O takim spojrzeniu Jezusa, który wydobywa człowieka, mówimy Miłosierdzie Boże. W bulli zapowiadającej Rok Miłosierdzia Bożego papież Franciszek wspomniał o tym fragmencie Ewangelii mówiącym o powołaniu celnika Mateusza, kiedy Jezus przebaczył mu grzechy i powołał na swojego Apostoła. Może myślimy o sobie źle, ale ważniejsze jest spojrzenie Jezusa na nas i słowa: ogarniam cię miłosierdziem takim, jakim jesteś i pójdź za Mną. (Zapis z ręcznych notatek, całość homilii można odsłuchać na www.rrn.info.pl)

Ks. Bp w tym roku obchodzi 30 – rocznicę swoich święceń kapłańskich. Z tej okazji nasi przedstawiciele złożyli Ks. Bp życzenia. Ks. Biskup poinformował nas, że ma dla nas prezent, ponieważ nasz Ruch został pełnoprawnym członkiem Katolickiej Fraterni Ruchów i Wspólnot Charyzmatycznych przy Papieskiej Radzie ds. Świeckich.
Fraternia (The Catholic Fraternity of Charismatic Covenant Communities and Fellowships, www.catholicfraternity.org) jest międzynarodowym prywatnym stowarzyszeniem wiernych na prawie papieskim działającym od 1990 r, które zrzesza ponad 130 wspólnot charyzmatycznych i maryjnych z całego świata. Są wśród nich znane ruchy takie jak: Emmanuel, Wspólnota Błogosławieństw, Canção Nova. Do Fraterni mogą być przyjęte jedynie te wspólnoty katolickie, których działalność została uznana przez odpowiednie władze kościelne.

Po Mszy św. Moderator Krajowy RRN ks. Dariusz Kowalczyk wygłosił konferencję pt. „Chrystus naszą drogą do pełni człowieczeństwa”. (konferencję można odsłuchać na www.rrn.info.pl)

Czwartek 9.07. Tego dnia uczestniczyliśmy w Nabożeństwie Pokutnym. Wiele osób skorzystało z sakramentu pojednania.

Piątek 10.07. Po południu uczestniczyliśmy w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. W rozważaniach znalazły się odniesienia do współczesnej sytuacji naszych rodzin kontekście męki i śmierci Pana Jezusa. Nabożeństwo zakończyło się przy prywatnej kaplicy na Tarasówkach, postawionej przez Bartłomieja Pawlikowskiego w latach 1906 – 1915. Materiał na budowę kaplicy budowniczy wnosił na własnych plecach z pobliskiego potoku z modlitwą o szczęśliwy powrót syna Franciszka z wojny.

Sobota 11.07. Msza św.w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Kościół został postawiony jako wotum wdzięczności za uratowanie papieża św. Jana Pawła II po zamachu na jego życie w dniu 13 maja 1981 r. Na Mszy św. obecny był ks. Dariusz Kowalczyk, Moderator Krajowy RRN, który przeczytał List do Ojców Synodalnych napisany przez przedstawicieli naszego Ruchu i zachęcił do podpisywania tego listu przez nas, uczestników rekolekcji. Wieczorem ks. Dariusz był naszym gościem w Małym Cichym. Uczestniczył w modlitwie różańcowej i w adoracji Najświętszego Saktamentu Zachęcił nas do spontanicznej modlitwy dziękczynnej i uwielbienia w trakcie adoracji wieczornej.

Niedziela 12.07. Dzień rodzinny, możliwość wybrania się z najbliższymi lub z przyjaciółmi na wycieczkę w góry, spędzenia czasu w miłym towarzystwie. Pogoda zachęcała do wybrania się poza Małe Ciche i podziwiania piękna przyrody stworzonej przez Boga. Dla tych, którzy z różnych przyczyn e, co otrzymaliśmy w czasie rekolekcji. Wyrażenia wdzięczności Bogu i bliźniemu za wszystko, co było nam dane przeżyć w czasie tych dni skupienia.

Poniedziałek 13.07. Dzień podsumowań, uświadomienia sobie, co otrzymaliśmy w czasie rekolekcji. Wyrażenia wdzięczności Bogu i bliźniemu za wszystko, co było nam dane przeżyć w czasie tych dni skupienia.

Dziękujemy Bogu, który sprawił, że te rekolekcje mogły się odbyć, że do nas przemawiał w swoim Słowie, w czasie modlitwy i przez wydarzenia.

Dziękujemy Księżom, którzy służyli nam codziennie, tj: ks. Andrzejowi, ks. Mieczysławowi, ks. Kazimierzowi i ks. Januszowi.

Animatorom domów: Ani, Basi, Jance, Markowi, Markowi, Maryli, Małgosi, Teresie i Tomkowi, którzy tworzyli właściwą atmosferę rekolekcji i za ich modlitwę za wszystkich uczestników.

Animatorom dziecięcym Adamowi, Agacie, Agnieszce, Izie, Jankowi, Januszowi, Magdzie, Michałowi, Paulinie, którzy wraz z Elą Zajączkowską przygotowywali i prowadzili spotkania dla dzieci.

Dziękujemy Jurkowi za służbę liturgiczną, że czuwał, otwierał i zamykał dla nas kościół.

Dziękujemy animatorowi muzycznemu Maćkowi oraz Jagodzie, Karolowi, Ani, Agatce i Jankowi oraz Tomkowi za śpiew i grę na instrumentach w czasie naszych nabożeństw i spotkań.

Dziękujemy Ewie, że z tak wielkim zaangażowaniem wykonywała zdjęcia fotograficzne pomimo nagłej choroby dziecka.

Dziękujemy Walerianowi za organizowanie przejazdów na Msze święte.

Dziękujemy Beacie i Karolowi za pomoc w sprzedaży materiałow formacyjnych.

Dziękujemy wszystkim lekarzom za pomoc medyczną w nagłych zachorowniach.

Dziękujemy Lidii za modlitwę za rekolekcje i za wszystkich uczestników.

Wszystkich wymienionych i nie wymienionych polecamy opiece Matki Bożej z Guadelupe, niech Ona odpłaci i wynagrodzi wszystkim za ich trud i poświęcenie dokonane ku chwale Bożej.

Do zobaczenia za rok, jeśli Bóg pozwoli, w dniach 1- 9 lipca 2016 w Małym Cichym.