Droga Światła i Droga Krzyżowa - Małe Ciche 2017

Droga Światła

MAŁE CICHE 2017

Wstęp

Panie Jezu, dziś jest niedziela i świętujemy Twoje zmartwychwstanie.

Ty Panie po zmartwychwstaniu szukałeś swoich przyjaciół, których powołałeś i którzy poszli za Tobą, ale potem się pogubili. Chciałeś ich odszukać, na nowo zgromadzić

i ogarnąć swoim światłem.

Dzisiaj szukasz mnie osobiście na mojej drodze. Otwieraj moje oczy na Twoją obecność przy mnie właśnie teraz. Panie Jezu, chcemy przejść z Tobą tą drogą, abyś nas na nowo przygarnął.

 

Spotkanie 1.

Zmartwychwstanie Pana Jezusa

Niektórzy ze straży przyszli do miasta i powiadomili arcykapłanów o wszystkim, co zaszło. Mt 28, 11.


Do Jerozolimy przybywają aniołowie, aby pokazać prostym żołnierzom,

że pilnują pustego grobu. Ci bezstronni świadkowie natychmiast przekazują informację przełożonym Izraela. To znak dla nich, znak Jonasza, o który się wcześniej dopominali. Bóg zadecydował, że to kapłani pierwsi powinni wiedzieć o Zmartwychwstaniu. Jako przyjaciele Boga i pasterze Izraela, winni oddać chwałę Chrystusowi i pociągnąć do Niego lud.

Panie Jezu, my też otrzymujemy od Ciebie znaki, nie tylko dla nas osobiście, ale by także dać świadectwo. Pomóż nam je odczytywać.

 

Spotkanie 2.

Przybycie Apostołów do pustego grobu


Słowa (kobiet) wydały się
im czczą gadaniną i nie dali im wiary…

Wyszedł więc Piotr i ów drugi uczeń i szli do grobu. J 20, 3

Kapłani odrzucili prawdę o zmartwychwstaniu. Także uczniowie nie chcą uwierzyć słowom kobiet wracających od grobu z dobrą nowiną. Siedzą zamknięci

i rozgoryczeni.

Tylko Piotr i Jan, którzy na górze Tabor widzieli przemienienie Jezusa i słyszeli słowa o Zmartwychwstaniu, zostawiają wszystkich i bieg do grobu. Tam uwierzą słowu Pana

Panie Jezu, wyprowadzaj nas z ludzkiego sposobu myślenia, pozwól zaufać Twojemu słowu.

 

Spotkanie 3.

Zmartwychwstały Pan objawia się Marii Magdalenie


Rzekł do niej Jezus: Nie zatrzymuj Mnie, jeszcze nie wstąpiłem do Ojca. Natomiast udaj się do moich braci i powiedz im: Wstępuję do Ojca mego i Ojca waszego oraz do Boga mego i Boga waszego. J 20, 17

Maria Magdalena nie siedzi bezczynnie, oddana Jezusowi jest bardzo aktywna. Gdy spotyka Jezusa, szczęśliwa, zaczyna wszystko układać po swojemu.

Ale Jezus ma dla niej inny plan: Idź, opowiedz wszystkim, jak Mnie spotkałaś i co przeżyłaś.

Maria Magdalena to zrozumiała. Zrezygnowała ze swoich planów i wypełniła polecenie Jezusa.

Panie Jezu, pomóż nam odrzucać nasze plany, które się Tobie sprzeciwiają.

 

Spotkanie 4.

Zmartwychwstały Pan ukazuje się uczniom na drodze do Emaus


O nierozumni, jak nieskore są wasze serca do wierzenia we wszystko, co powiedzieli prorocy. Łk 24, 25

Izrael prowadzony przez uczonych w Piśmie oczekiwał innego Mesjasza – zwycięskiego władcy. Temu schematowi ulegli także uczniowie , mimo radykalnie innego nauczania Jezusa.

Jezus ukryty w postaci Wędrowca wypomina Łukaszowi i Kleofasowi niewiarę całego narodu i ich niewiarę: zobaczcie, wszystko co się stało, wszystko o mnie zapisane jest w Piśmie świętym.

To, czego się nie spodziewaliście zostało przewidziane planem Bożym i zapisane:

Mesjasz ma umrzeć, zmartwychwstać i żyć na wieki.

Serca uczniów biją coraz szybciej i otwierają się na ukrytą prawdę.

Panie Jezu, pozwól nam rozważać w Duchu Świętym Słowo Boże i nim żyć.

 

Spotkanie 5.

Zmartwychwstały Pan objawia się uczniom przy łamaniu chleba


Gdy zajął z nimi miejsce u stołu wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał go i dawał im. Wtedy oczy im się otworzyły i poznali Go, lecz On zniknął im z oczu. Łk 24, 30

Ukryty Jezus sprawuje dla uczniów Eucharystię. Daje im samego siebie w postaci Chleba. Ich serca otwierają się na Ducha Świętego, który pobudza ich do działania. Wracają natychmiast, nocą do swoich, żeby zaświadczyć, że Pan żyje.

Odtąd Jezus pozostaje z nami wszystkimi w taki sposób – obecny w konsekrowanej przez kapłana Hostii.

Panie Jezu, niech przyjęta z wiarą komunia święta otwiera nas na Ducha Świętego.

 

Spotkanie 6.

Zmartwychwstały Pan ukazuje się Apostołom

Tam, gdzie przebywali uczniowie, gdy drzwi były zamknięte z obawy przed żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: Pokój wam! J 20, 19

Znak pokoju, pozornie zwykłe ludzkie słowo, znane wszystkim pozdrowienie. Znak pokoju przekazany w Wieczerniku jest inny. To pokój Chrystusa. On sam jest Pokojem, który przychodzi do człowieka, aby mógł w Nim odpocząć. Aby człowiek mógł bez lęku zbliżyć się do do Jezusa i przekonał się naocznie i namacalnie, że Jezus znowu jest z nim i chce z nim pozostać. Słowo Boga „Pokój wam” nie pozostało bezowocne i uczyniło w sercach to, co zamierzyło.

Panie Jezu, uwielbiamy Cię za Twój pokój, który nam osobiście przekazujesz.

 

Spotkanie 7.

Zmartwychwstały Pan przekazuje uczniom władzę odpuszczania grzechów


Jezus powiedział im: Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane. J 20, 22

W Wieczerniku Jezus daje uczniom Ducha Świętego, którego dotąd nie znali. Pan chce nas uświęcać przez przebaczenie i odpuszczenie naszych grzechów. Nie można tego wezwania do uświęcenia zlekceważyć, odłożyć na później.

Dzięki Ci Jezu za sakrament pojednania, za kapłana, przez którego do mnie przychodzisz z darem miłosierdzia.

Proszę Cię Duchu Święty o łaskę dobrej spowiedzi.

 

Spotkanie 8.

Zmartwychwstały Pan umacnia wiarę Tomasza


Tomasz odpowiedział: Pan mój i Bóg mój! Powiedział mu Jezus: Uwierzyłeś dlatego, ponieważ Mnie ujrzałeś? Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli. (J 20, 29)

Tomasz chciał uwierzyć, ale zmagał się z niewiarą. Przeżywał swój czas ciemności, ciemności i zmagania się ze sobą przez 8 dni. W mroki duszy Tomasza wkracza Jezus. Daje mu

Ducha Świętego, którego Tomasz przyjmuje. Dzięki Duchowi rozpoznaje w Jezusie Boga i ogłasza z radością: To jest mój Bóg! To jest mój Pan! Wyznanie Tomasza mogło być wstrząsem dla pozostałych. Jezus jest Bogiem!

Jezu Ty pragniesz, abyśmy i my uwierzyli, chociaż nie widzimy.

Duchu Święty, chcę wyznać teraz: Jezus jest moim Panem, Jezus jest moim Bogiem!

 

Spotkanie 9.

Zmartwychwstały Pan spotyka uczniów nad Jeziorem Galilejskim

Rzekł do nich Jezus: Chodźcie posilcie się! Żaden z uczniów nie odważył się zadać Mu pytania: Kto Ty jesteś? Bo wiedzieli, że to jest Pan. J 21, 12

Uczniowie chodząc za Jezusem nigdy nie byli głodni. Teraz w Galilei są bez Jezusa,

i są biedni i głodni. Chociaż wypłynęli nocą na Jezioro Galilejskie, nic nie złowili.

Wtedy Jezus przychodzi, jakby spóźniony, aby zaprosić swoich przyjaciół na śniadanie. Sam przygotowuje wszystko. Im pozostawia tylko wyciągnięcie ryb z jeziora. Z całą mocą pokazuje, że jest z nimi cały czas i że nigdy ich nie zostawi. Troszcząc się o Królestwo Boże nie muszą zbytnio martwić się o to, co mają jeść i pić, bo wszystko, co potrzebne będzie im dodane.

Panie Jezu, pozwól mi w pokoju pełnić Twoją wolę, a wszystkie troski przerzucić na Ciebie. Troszcz się o mnie Ty, Panie.

 

Spotkanie 10.

Zmartwychwstały Pan przekazuje władzę pasterską Piotrowi


Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci?… Pójdź za Mną. J 21,15.19

Jezus pragnie powierzyć Szymonowi wielką władzę. Najpierw jednak sprawdza jego kompetencje. Najważniejsza jest miłość do Pana. Ta miłość ma być większa niż innych ludzi, ma być coraz większa. Bez tej miłości służba Bogu nie jest możliwa. Jezus pyta Szymona o miłość aż trzy razy, żeby dobrze zrozumiał i zapamiętał. Zapytał aż trzy razy, abyśmy to sami dobrze zrozumieli i zapamiętali, że mamy iść zawsze za Jezusem, zawsze dać się prowadzić. Miłując Jezusa będziemy właściwie troszczyli się o Kościół.

Panie Jezu, Ty dziś mnie pytasz, czy Cię kocham. Pozwól mi wypełnić zadanie, które mi wyznaczasz.

 

Spotkanie 11.

Zmartwychwstały Pan daje uczniom nakaz misyjny

Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem.

Mt, 28, 19

Pan Jezus kocha wszystkich ludzi i wszystkim pragnie dać swoją łaskę, wszystkim okazać swoją miłość. Do tego potrzebuje naszej posługi. Dzięki posłudze naszych przodków my jesteśmy dziś w Kościele, jesteśmy ochrzczeni. Teraz mamy być posłuszni Duchowi Świętemu, którego otrzymaliśmy, aby również nasze dzieci, następne pokolenia mogły doświadczyć łaski Pana.

Panie Jezu, daj nam z radością wyznawać wiarę i dzielić się nią z naszymi dziećmi.

Dziękuję Ci za łaskę Chrztu Świętego, przez który należę do Ciebie.

 

Spotkanie 12.

Zmartwychwstały Pan wstępuje do Ojca

Oni zaś oddali Mu pokłon i z wielką radością wrócili do Jerozolimy, gdzie stale przebywali w świątyni, wielbiąc i błogosławiąc Boga. Łk 24, 52

Skąd ta radość, przecież Jezusa już nie ma? Jezus odchodzi do Ojca, ale uczniowie nie czują się opuszczeni, ponieważ są pewni Jego nowej obecności. Wniebowstąpienie nie było odejściem w nieznane, ani porzuceniem wybranych. Jest ono trwałą bliskością, którą uczniowie doświadczają. Bliskością dającą radość. Wszyscy mogą być pewni Jego obecności. W każdym czasie i w każdym miejscu możemy Go wzywać. Chrystus przebywający u Ojca nie jest daleko od nas, to raczej my bywamy daleko od Niego. Jednak droga łącząca nas z Nim jest zawsze otwarta.

Panie Jezu, daj nam przekonanie o Twojej obecności i radość, że jesteś z nami teraz.

 

Spotkanie 13.

Uczniowie wraz z Maryją oczekują w Wieczerniku na Zesłanie Ducha Świętego

Wtedy wrócili do Jerozolimy,... weszli do sali na górze i przebywali w niej... Wszyscy oni trwali jednomyślnie na modlitwie razem z niewiastami, Maryją, Matką Jezusa, i braćmi Jego.

Na objawienie się zapowiedzianego przez Boga Mesjasza naród wybrany oczekiwał kilka tysięcy lat, ale czekał nie zawsze wytrwale.

Na obiecanego przez Jezusa Ducha Świętego czekało niewielu, i tylko 10 dni, bo była z nimi Maryja.

Wielkie pragnienie powoduje, że Bóg obdarza wielką łaską bez zwłoki.

Na tych rekolekcjach największe łaski otrzymamy od Boga, gdy będziemy na nie oczekiwać wraz z Maryją.

Maryjo, dziękujemy Ci, że jesteś z nami na tych rekolekcjach i wypraszasz nam łaski u Pana.

 

Spotkanie 14.

Zmartwychwstały Pan posyła uczniom obiecanego Ducha Świętego

Duch Święty… On was wszystkiego nauczy i przypomni wam wszystko co wam powiedziałem.

Duch Święty przypomina nam wszystkie pragnienia Jezusa. Jezus modlił się do Ojca przed męką za nas: Aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty Ojcze we mnie, a ja w Tobie”. Tego chce od nas Jezus na tych rekolekcjach, o tym uczy Duch Święty i tego pragnie Matka Boża. Żebyśmy się nie dzielili na znajomych i nieznajomych, młodszych i starszych, lepszych i gorszych. Pan pragnie nas widzieć jako jedną rodzinę swoich braci i sióstr pełniących zgodnie wolę Ojca.

Przybądź Duchu Święty, daj nam przeżyć dar jedności w naszej wspólnocie rekolekcyjnej.

 

Zakończenie

Zmartwychwstały Panie Jezu, Ty przychodzisz na spotkanie ze mną w każdej Mszy świętej. Mogę Ciebie przyjąć w komunii świętej. To jest moje spotkanie z Tobą. Mogę Cię uwielbiać i wyznawać słowami Tomasza: Pan mój i Bóg mój. Dziękuję Ci za Twoją obecność w czasie wieczornych adoracji. I za łaskę miłosierdzia w sakramencie pojednania, która mnie podnosi i umacnia.

 

 

Droga Krzyżowa

Małe Ciche 7.07.2017

WSTĘP

Panie Jezu, podjąłeś drogę krzyżową i złożyłeś ofiarę Bogu, aby zadośćuczynić za nasze grzechy i wyprosić nam zbawienie. Jednak Twoja ofiara jest lekceważona i wzgardzona przez wielu ludzi. Dałeś nam Panie Matkę, która dziś przychodzi i ostrzega wszystkich, ostrzega nas, abyśmy się nie potępili, ale przyjęli dar Twojego odkupienia.

Matko Boża, Ty nas wzywasz, tak jak w Fatimie, do modlitwy, do pokuty, do podjęcia ofiar, jako zadośćuczynienia za grzechy, jakimi obrażamy Boga.

Dopomóż nam Maryjo pójść za Jezusem drogą ofiary.

STACJA 1. PAN JEZUS SKAZANY NA ŚMIERĆ

Każdy, kto jest z prawdy, słucha mojego głosu”.

Oskarżony Jezus przesłuchiwany przez Piłata odkrywa prawdę o sobie przed rzymskim namiestnikiem. I jakby zachęca go, by także on tę prawdę uznał i respektował.

Zaniepokojony Piłat stanął wobec wyboru pomiędzy podjęciem obrony sprawiedliwego,

a ustąpieniem wobec kłamstwa oskarżeń i presji żydowskich zwierzchników.

Wybór prawdy jest ofiarą, wymaga narażenia się. Takiej ofiary Piłat nie chciał podjąć.

A Jezusa za prawdę rozkazał ubiczować.

- A ja, czy jestem gotów narazić się dla Niego?

Co robicie? Módlcie się dużo! Ofiarujcie nieustannie Najwyższemu (Bogu) modlitwy i umartwienia. Musicie wiele cierpieć, ale łaska Boża będzie waszą siłą.

STACJA 2. PAN JEZUS PRZYJMUJE KRZYŻ

Jezus przyjmuje krzyż jako ofiarę, jakiej oczekiwał od Niego Ojciec. Odpowiedział Mu bez wahania: „Oto ja, poślij Mnie”. Sam, pierwszy zadośćuczynił Bogu za nasze grzechy, a nas dziś zaprasza do współuczestnictwa.

Czy chcecie się ofiarować Bogu, aby znosić wszystkie cierpienia, które On zechce na was zesłać, jako zadośćuczynienie za grzechy, którymi jest obrażany, oraz jako wyproszenie nawrócenia grzeszników?

STACJA 3. PAN JEZUS UPADA POD KRZYŻEM PO RAZ PIERWSZY

Dla wielu obserwatorów upadek jest dowodem, że Jezus był fałszywym Mesjaszem. Chociaż wielu z nich Jezus wcześniej uzdrowił, teraz szydzą i mówią: „Innych wybawiał, siebie nie może wybawić?” Gdy zobaczyli w Nim słabość, stracili dla Niego szacunek i podziw. Wcześniej był kimś, a teraz stał się nikim w ich oczach.

Jezus ponosi tę ofiarę w milczeniu.

Ofiarujcie się za grzeszników i mówcie często, zwłaszcza, gdy będziecie ponosić ofiary: O Jezu, czynię to z miłości dla Ciebie, za nawrócenie grzeszników i na zadośćuczynienie za grzechy popełnione przeciwko Niepokalanemu Sercu Maryi.

STACJA 4. PAN JEZUS SPOTYKA SWOJĄ MATKĘ

Pełna łaski i Ducha Świętego Maryja idzie za Jezusem drogą krzyża i uczestniczy w Jego cierpieniu. Oddaje się do dyspozycji Bogu. Jej świadomość potrzeby ofiary jest podobna do świadomości Jezusa. Jego pragnienia są Jej pragnieniami.

Matka zgodziła się, by Jej Syn przyjął tak okrutną śmierć za nas. Sama składa Go Bogu w ofierze.

Maryjo, Ty jesteś naszą współodkupicielką. Módl się za nami grzesznymi.

Maryja wypowiadając słowo: łaska Boża - rozchyliła dłonie przekazując nam światło, bardzo intensywne, jakby odblask wychodzący z Jej dłoni, które przenikając nasze piersi do najgłębszych zakątków duszy, spowodowało, że widzieliśmy siebie w Bogu, który był tym światłem, wyraźniej niż w najlepszym z luster.

STACJA 5. SZYMON CYRENEJCZYK POMAGA NIEŚĆ KRZYŻ PANU JEZUSOWI

Szymon jest przymuszony do pomocy Jezusowi. Żądaną przez żołnierzy ofiarę uznaje najpierw za ogromną niesprawiedliwość i krzywdę.

My w podobnych sytuacjach też pytamy z gniewem: Za jakie grzechy mnie to spotyka?

O duszę Szymona Jezus i Maryja toczą walkę duchową. To modlitwa i ofiara, które podjęli dla jego zbawienia. Szymon otrzymuje łaskę przemiany serca i niosąc krzyż uczestniczy w ofierze Pana.

Módlcie się! Módlcie się wiele. Czyńcie ofiary za grzeszników, bo wiele dusz idzie na wieczne potępienie, bo nie mają nikogo, kto by się za nie ofiarował i modlił.

STACJA 6. WERONIKA OCIERA TWARZ PANU JEZUSOWI

Matka Boża modli się za wszystkich stojących na drodze Jezusa. Tych, którzy nie podejmują ofiary, tylko patrzą i czekają na rozwój wydarzeń. Prosi za tych, którzy przyjmą łaskę, pójdą za Jezusem

i włączą się w dzieło odkupienia. Na pragnienie Matki odpowiada Weronika. Odważa się na wyjście przed szereg z gestem miłosierdzia, narażając się żołnierzem i tłumowi.

Jezus pragnie nas wszystkich oddać Maryi, aby Ona - Matka nas formowała, na Jego podobieństwo.

Dlatego Maryja mówi do Łucji, ale też mówi do mnie:

Jezus chce się posłużyć tobą, aby ludzie Mnie poznali i pokochali. Chciałby ustanowić nabożeństwo do mojego Niepokalanego Serca.

STACJA 7. PAN JEZUS UPADA POD KRZYŻEM PO RAZ DRUGI

Jeszcze kilka dni temu krzyczeli „Hosanna”. Teraz czują się zawiedzeni, że Jezus nie spełnił ich fałszywych wyobrażeń o Mesjaszu. Oczekiwali powstania potężnego królestwa Izraela i wielkości

w oczach własnych i świata. A Jezus powtarzał: Kto chce być wielkim, niech będzie sługą. On upada ponosząc ofiarę, jako cierpiący Sługa Jahwe, za nawrócenie tych, którzy od Niego odstąpili.

Trójco Przenajświętsza, ofiaruję Ci, Przenajdroższe Ciało, Krew, Duszę i Bóstwo Pana naszego Jezusa Chrystusa, obecnego we wszystkich ołtarzach świata, na przebłaganie za zniewagi, świętokradztwa i zaniedbania, które Go obrażają.

STACJA 8. PAN JEZUS UPOMINA PŁACZĄCE NIEWIASTY

Jezus wchodząc do Jerozolimy płakał nad miastem, które nie rozpoznało w nim Zbawiciela.

A po kilku dniach podjął krzyż, by odkupić jego mieszkańców.

Jerozolimskie kobiety tylko płaczą nad Jezusem, ale nie podejmują ofiary.

Jezus poucza je i prosi o modlitwę i o pokutę za grzechy swoje i swoich dzieci.

Odmawiajcie codziennie różaniec, aby uprosić pokój dla świata i koniec wojny.

STACJA 9. PAN JEZUS UPADA POD KRZYŻEM PO RAZ TRZECI

Ewangeliści nie zapisali, by na drodze krzyżowej znajdowali się apostołowie. Jezus bardzo cierpi z powodu nieobecności, odejścia tych, których wybrał. Im objawił prawdę o sobie, uczynił przyjaciółmi… Oni jednak zostawili Go w potrzebie samego, uciekli…

Jednak On ich nie pozostawi samych: wstawia się za nimi i wszystkimi nieprzyjaciółmi: Ojcze przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią.

My też jesteśmy wybrani, jesteśmy przyjaciółmi Pana i jakże często Go opuszczamy, a nawet zdradzamy...

O Jezu, przebacz nam nasze grzechy, zachowaj nas od ognia piekielnego, zaprowadź wszystkie dusze do nieba i dopomóż tym, którzy najbardziej potrzebują Twojego miłosierdzia.

STACJA 10. OBNAŻENIE Z SZAT PANA JEZUSA

Przed ukrzyżowaniem Jezus składa ofiarę ze swojego ubrania. Jego szaty dostają się w ręce pogańskich żołnierzy. Łaska odkupienia jest kierowana do wszystkich, także do pogan. Po latach wielu z nich stanie się gorliwszymi wyznawcami Chrystusa, niż potomkowie narodu wybranego. Nic, co było Jezusowe nie zmarnowało się. Zaginione Szaty i Tunika, a także otoczone czcią Całun Turyński, Chusta z Manoppello były i są dla Kościoła, jak płaszcz zrzucony przez Eliasza dla oczekującego Elizeusza.

Cokolwiek czynicie, wszystko ofiarowujcie Bogu jako akt zadośćuczynienia za grzechy, którymi jest On obrażany i jako błagania o nawrócenie grzeszników. Nade wszystko przyjmijcie i znoście z pokorą cierpienie, które ześle wam Pan.

STACJA 11. PAN JEZUS PRZYBITY DO KRZYŻA

Obok Jezusa na krzyżach cierpią dwaj skazańcy. Ponoszą sprawiedliwą karę za swoje przestępstwa. Obaj szydzą z Jezusa. Oni też są powierzeni modlitwie i pieczy Maryi.

Jej modlitwa wyprasza łaskę wiary jednemu z przestępców, który skruszony, powierza siebie, swoje gasnące życie Jezusowi – Królowi.

On przyjął tę nędzną ofiarę wielkiego grzesznika i w zamian darował pełnowartościowy „bilet wstępu do nieba”.

Przez niezmierzone zasługi Najświętszego Serca Jezusa i Niepokalanego Serca Maryi

proszę Cię Trójco Przenajświętsza o nawrócenie biednych grzeszników.

STACJA 12. PAN JEZUS UMIERA NA KRZYŻU

Zasłonę świątynną mógł przekroczyć raz w roku arcykapłan, aby złożyć ofiarę przebłagania za grzechy własne i ludu. Kapłani mieli przesłanki, aby uwierzyć Jezusowi i rozpoznać w Nim Mesjasza, ale bardziej troszczyli się o zachowanie wszystkiego, tak jak było, więc Jezusa złożyli na ołtarzu swej pychy i interesów.

Tego roku „Ofiarę” zakupiono za 30 srebrników. Jednak to nie arcykapłan celebruje dziś Paschę. Doskonałą i wieczną Ofiarę składa Ojcu Jezus.

Bóg rozdziera zasłonę przybytku i przyjmuje ofiarę Ciała i Krwi złożoną na krzyżu przez Swojego Syna.

Wielu kapłanów odczytało ten znak i nawróciło się.

O, mój Boże wierzę w Ciebie, uwielbiam Ciebie, ufam Tobie, kocham Ciebie. Proszę, abyś przebaczył wszystkim tym, którzy Tobie nie wierzą, nie uwielbiają Ciebie, nie ufają Tobie i nie kochają Ciebie.

STACJA 13. ZDJĘCIE Z KRZYŻA PANA JEZUSA

Żołnierz rzymski przebija bok, z którego wypływa krew i woda. Dar Jezusa obmywa Matkę Bożą, apostoła Jana, Marię, żonę Kleofasa, Marię Magdalenę i pogańskiego żołnierza, który głośno wyznaje wiarę w Syna Bożego. Pod krzyżem z Krwi Chrystusa rodzi się Kościół obdarzony darem Ducha Świętego i otoczony opieką Matki Bożej. Ten młody Kościół dotyka Ciała Chrystusa ze czcią i wyznaje swoją wiarę w Niego.

O Trójco Przenajświętsza, uwielbiam Cię. Mój Boże, Mój Boże, kocham Cię w Najświętszym Sakramencie.

STACJA 14. PAN JEZUS ZŁOŻONY DO GROBU

Jezus nazywał faryzeuszów „grobami pobielanymi”, które na zewnątrz wyglądają pięknie, a wewnątrz pełne są plugastwa i trupich kości. Faryzeusze Nikodem i Józef z Arymatei usłyszeli to słowo Pana

i wzięli je do siebie. Ofiarowali brud, nędzę swojego grzechu Jezusowi, a On uczynił ich serca czystymi. Stali się godni przygotować czysty grób dla Ciała Pana.

Przyjmijcie Ciało i Krew Jezusa Chrystusa, okropnie znieważanego przez niewdzięcznych ludzi. Wynagrodźcie ich grzechy i pocieszajcie waszego Boga!

ZAKOŃCZENIE

Panie Jezu dziękujemy Ci, za Twoją mękę i śmierć na krzyżu, którą poniosłeś dla naszego zbawienia.