Tydzień Miłosierdzia. Konf. 25.04.2017

Zacisze, 25 kwiecień 2017

Konferencja ks. Adama Kurowskiego

http://wf1.xcdn.pl/files/12/06/26/706400_stom22222_34.jpg

„Niewierność św. Tomasza” olej na płótnie Matthias Stom, 1641–1649 Muzeum Prado, Madryt (gosc.pl)

Licząc od pierwszej niedzieli po Wielkanocy, czyli od uroczystości Miłosierdzia Bożego przeżywamy Tydzień Miłosierdzia. Kościół chce w ten sposób przedłużać nasze przeżywanie tajemnicy miłosierdzia Boga. Chodzi o to, aby zewnętrzny znak liturgiczny, pomagał nam w przyjmowaniu Bożej miłości i dzieleniu się nią.

Bohaterem Ewangelii z Niedzieli Miłosierdzia jest św. Tomasz. Uwierzył on w Zmartwychwstałego Jezusa po tygodniowym okresie zaprzeczania i niedowierzania. Całą Oktawę zmarnował, ale poniekąd dzięki temu mamy Święto Miłosierdzia. Jezus przyszedł ze względu na niego, a także ze względu na jego szczerość i odwagę. Tomasz nie udaje, że wierzy, przyznaje się do prawdy. Nie dowierza apostołom, którzy mówili, że spotkali się i rozmawiali z Jezusem.

Podobnie Maria Magdalena. Szymon i Jan widząc pusty grób uwierzyli w powstanie z martwych ich Mistrza, a ona nadal szukała ciała Jezusa, myśląc, że ktoś je wyniósł i ukrył. Kiedy Jezus stanął przy niej, ona Go nie poznała. Dopiero kiedy usłyszała wypowiedziane swoje imię, rozpoznała Jezusa.

Dnia 13 lutego 1945 roku Naczelny Rabin Rzymu, znany biblista, prof. Izrael Zolli razem z żoną i córką przyjął chrzest w Kościele katolickim, przyjmując imię Eugenio. Informację o tym, jako sensację,  przekazywały największe agencje informacyjne świata. Hebrajski miesięcznik ukazał się w żałobnej szacie. Rabin wcześniej wiele rozmyślał nad lekturą Nowego Testamentu i Pan Jezus do niego przemówił. Stało się to w czasie nabożeństwa w synagodze w czasie święta Jom Kippur. Po chrzcie został pozbawiony wszystkiego, co przysługiwało mu z racji przynależności do narodu wybranego. Rodzina zerwała z nim więzy, a wśród katolików miał poznawać dopiero swych nowych braci w wierze. Ale to wszystko nie miało znaczenia, bo Pan Jezus był najważniejszy.

Wyznawanie wiary w miłosierdzie Boże musi być żywe, osobiste i autentyczne. Ważny jest nasz wysiłek, ale kluczowe jest działanie Boga. Tydzień miłosierdzia nie jest po to, byśmy zdobywali wiedzę na temat Miłosierdzia Bożego, ale byśmy mieli przez wiarę więź z Jezusem Miłosiernym i od Niego je przyjmowali. Miłosierdzie jest dla grzeszników, a nie dla sprawiedliwych. Od tego, na ile będziemy świadomi prawdy o sobie, zależy nasz udział łaskach wielkanocnych. Kościół pozwala nam przeżywać Tydzień Miłosierdzia, byśmy się zwracali z większą świadomością i ufnością do Miłosiernego Boga. Ale nie tylko. Potrzeba naśladować miłosierdzie Boga, przyjmując bliźnich z wyrozumiałością i łaskawością.

Kiedy człowiek jest przejęty swoim złem i żałuje za nie, to Miłosierny Bóg otwiera dla niego swoje serce. My także widząc własną grzeszność (łatwość wpadania w złość, obrażanie się, brak wyrozumiałości, gniewanie się, skrzywdzenie kogoś, niedocenienie innych) możemy zobaczyć, jak bardzo nie dorastamy do postawy miłosiernej wobec bliźnich. Nie gorszmy się sobą, tylko zwracajmy się do Jezusa. Każdy może usłyszeć swoje imię wypowiedziane przez Niego.

Korzystajmy z tego szczególnego czasu miłosierdzia. Jest on po to, byśmy pozwalali się miłosierdziu przenikać i przemieniać. Zanim nadejdzie dzień sprawiedliwości Jezus ofiarowuje nam swoje miłosierdzie.

 

APC - 2013.02.05 17.51 - 001.3dLudomir Śleńdziński - Jezus Zmartwychwstały ukazujący się apostołom w Wieczerniku - 1954 rok
Obraz przedstawia Zbawiciela wchodzącego przez zamknięte drzwi do Wieczernika. Jego prawa ręka błogosławi patrzącego, a lewa uchyla szatę w okolicy niewidocznego serca, skąd wychodzą dwa promienie – blady i czerwony.

W 1954 roku ks. Michał Sopoćko ogłosił konkurs na namalowanie obrazu Jezusa Miłosiernego ukazującego się apostołom w dniu zmartwychwstania i ustanowienia sakramentu pojednania. Zwyciężył obraz prof. Ludomira Śleńdzińskiego (1889 - 1980), dziekana Wydziału Sztuk Pięknych na Uniwersytecie w Wilnie w okresie międzywojennym, a po wojnie rektora Politechniki Krakowskiej i profesa rysunku na Wydziale Architektury. Obraz Jezusa Zmartwychwstałego od 1998 roku znajduje się w kościele Nawiedzenia NMP w Kaliszu.