Kronika

Spotkanie z ks. bp Rafałem Markowskim na warszawskich Jelonkach 18.03.2017

Dnia 18 marca 2017 członkowie Ruchu Rodzin Nazaretańskich z obu warszawskich diecezji oraz goście przybyli do kościoła pod wezwaniem Bogurodzicy Maryi, aby wziąć udział we Mszy świętej, której przewodniczył ks. Leszek Sitek wraz siedmioma kapłanami. Był to drugi dzień rekolekcji wielkopostnych dla RRN z Archidiecezji, prowadzonych przez ks. Adama Kurowskiego. We Mszy świętej uczestniczyli obecni i dawni członkowie Ruchu .

Ks. bp Rafał Markowski planował przewodniczenie Liturgii, ale z powodu konieczności udziału w pogrzebie kapłana, pojawił się po jej  zakończeniu. Przybył, jak obiecał, by odwiedzić naszą wspólnotę i podzielić się swoimi wspomnieniami o ks. prof. Tadeuszu Dajczerze, jednym z założycieli RRN. Ksiądz biskup wspominał ks. Tadeusza jako swojego nauczyciela akademickiego z czasów, kiedy był studentem Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (obecnie Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego). Ksiądz Tadeusz zapisał się w jego pamięci, jako wykładowca, który prowadził ciekawe wykłady i cieszył się poważaniem wśród studentów. Zawsze przypominał im o potrzebie pogłębienia życia duchowego. Był to czas, kiedy ks. Dajczer odchodził od pracy naukowej na uczelni, aby poświęcić się kierownictwu duchowemu w Ruchu Rodzin Nazaretańskich. Ks. Biskup miał z nim jeszcze kontakt bardziej osobisty z racji pisania u ks. profesora pracy doktorskiej.

Ks. Tadeusz Dajczer podjął się dzieła budowania nowego Ruchu wpisując się w misję duszpasterską Kościoła. Mawiał, że nawrócić się można w ostatniej chwili życia, ale życie duchowe należy rozwijać we wspólnocie. Jeśli podstawową komórką Kościoła jest parafia, to niedzielnej Eucharystii powinien towarzyszyć proces pogłębienia wiary. Ks. Dajczer przypominał, że wiara jest procesem obejmującym całe życie człowieka. Jeśli się codziennie rano powtarza Jezusowi „Ufam Ci”, to następuje codzienny wzrost w wierze i Jezus wypełnia życie człowieka. Celem członków RRN powinno być zjednoczenie się z Chrystusem, a kapłanów pogłębianie wiary.

Później ks. biskup Rafał podzielił się swoimi refleksjami na Wielki Post. O czym mogła myśleć Maryja idąc drogą krzyżową i stojąc pod krzyżem Syna? Na pewno towarzyszyła Jesusowi swoją modlitwą, ale też wspominała wydarzenia z przeszłości. Maryja pod krzyżem inaczej spojrzała na swoje życie i powiedziała swoje najważniejsze TAK. Zrozumiała swoje FIAT wypowiedziane w czasie zwiastowania. Zrozumiała, jaką misję powierzył Jej Bóg. My stając pod krzyżem powinniśmy także spojrzeć inaczej na swoje życie i odkryć zamiary Boga. Mamy odkryć własne powołanie i misję, jaką nas Bóg obdarzył.

Na zakończenie animatorzy z diecezji gospodarzy, Barbara i Tadeusz Markiszowie podziękowali za obecność i słowa ks. biskupa Rafała Markowskiego i wyrazili swoją śmiałą nadzieję i prośbę, aby ks. biskup przynajmniej raz w roku odwiedzał naszą wspólnotę, co zostało pozytywnie przez niego przyjęte.

Ksiądz biskup wraz kapłanami i wszystkimi świeckimi udali się do znajdującego się w pobliżu kościoła Domu św. Marty na agapę. Tam posilając się przygotowanymi daniami można było porozmawiać w braterskiej wspólnocie.